Ubezpieczenie OC skierowane do najemców mieszkań lub domów skutecznie chroni przed koniecznością pokrywania powstałych strat w wynajmowanej nieruchomości, które powstały w wyniku przypadkowych zdarzeń. Z kolei dla wynajmujących tego rodzaju polisa jest gwarancją, że w razie wystąpienia jakichkolwiek szkód powstałych po stronie najemcy, otrzymają adekwatne odszkodowanie.
Czym jest ubezpieczenie najemcy?
Ubezpieczenie OC najemcy to nic innego jak wariant ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w codziennym życiu prywatnym. Stosowanie takiego rozwiązania zabezpiecza interesy obydwu stron umowy najmu nieruchomości. Obecnie można się spotkać z sytuacją, kiedy ubezpieczenie najemcy stanowi jeden z popularniejszych dodatków do polisy mieszkaniowej dedykowanej klientom posiadającym umowie najmu.
Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia najemcy? Ponieważ zabezpiecza ono w sposób finansowy wszelkie niespodziewane sytuacje losowe i nieumyślne wyrządzenie szkód w wynajmowanej nieruchomości, nawet w przypadku osób trzecich, jak sąsiedzi. Tutaj warto również wspomnieć, że chodzi zarówno o szkody materialne, jak i uszkodzenia ciała. Jednakże z ubezpieczenia OC najemcy nie otrzyma się żadnej rekompensaty w przypadku zniszczenia własnego mienia.
Co obejmuje ubezpieczenie najemcy?
Ubezpieczenie najemny chociaż nie jest zbyt popularne, to doskonały sposób zabezpieczenia zarówno dla osoby wynajmującej, jak i właściciela nieruchomości. Zazwyczaj tego typu ubezpieczenie OC obejmuje zarówno szkody ruchomości, które znajdują się na wyposażeniu mieszkania, czyli meble, sprzęt RTV i AGD, czy armatura, jak również elementy stałe jak chociażby szafy wnękowe, zabudowa kuchenna, a nawet ściany.
Ubezpieczeni OC najemcy ma zastosowanie w takich sytuacjach jak:
- rekreacyjne uprawianie sportu;
- poruszanie się po mieście;
- wyprowadzanie i spacery ze zwierzętami;
- codzienne użytkowanie lokalu mieszkalnego.
Co ważne, ubezpieczenie najemcy ma zastosowanie również wtedy, kiedy zniszczenia zostały dokonane przez dziecko, czy zwierzęta oraz osoby zatrudnione przez najemcę, na przykład niania, czy pomoc domowa. Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa występuje w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. W zależności od potrzeb warto zdecydować się na jeden z wariantów. Niektóre z polis obejmują obszar nie tylko kraju, ale i Unii Europejskiej, cały świat lub niemal cały wyłączając USA i Kanadę. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku wyjazdu na zagraniczny urlop lub w trakcie zmiany mieszkania.
Polisa podstawowa obejmuje ubezpieczenie przypisane bezpośrednio do najemcy, a nie do właściciela, co oznacza, że działa nawet wtedy, kiedy dojdzie do zmiany miejsca zamieszkania na inne. Z kolei wariat rozszerzony pozwala na ubezpieczenie przez najemcę wszelkie ruchomości od kradzieży, przepięć elektrycznych oraz innych losowych zdarzeń. Opcja rozszerzona zazwyczaj umożliwia także w razie potrzeby organizację pomocy specjalistów z różnych dziedzin, jak na przykład ślusarz, elektryk, hydraulik.
Koszt ubezpieczenia najemcy
W trakcie podpisywanie umowy najmu standardem jest opłacenie kaucji na poczet ewentualnych szkód. Jest to jednak słabe zabezpieczenie i zazwyczaj jego wysokość nie przekracza wysokości miesięcznego najmu. Z kolei przy niewielkiej opłacie za wykupienie ubezpieczenie OC najemcy można zyskać sumę ubezpieczenia w zależności od wybranego wariantu od 50 nawet do 200 tysięcy złotych. Jest to dużo lepsze zabezpieczenie finansowe, które w razie potrzeby pozwoli na pokrycie większych kosztów naprawy.