Czy cudzoziemcy muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?

W Polsce pojawia się coraz większa ilość osób, które na stałe są mieszkańcami innych krajów. Przyjeżdżają tu, aby szukać schronienia, pracować, uczyć się, itd. Zostają tu na kilka miesięcy, kilka lat lub nawet na dłużej. Te osoby muszą pamiętać, że w razie jakichkolwiek sytuacji, nie są one objęte standardowym ubezpieczeniem. Wszelkie koszta leczenia dla nich mogą być płatne. To dlatego wskazuje się na konieczność wykupienia specjalnej polisy, która dedykowana jest dla cudzoziemców żyjących w Polsce.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców?

W związku z napływem dużej liczby osób w ostatnich latach do Polski, towarzystwa ubezpieczeniowe postanowiły przygotować dla nich specjalną ofertę, aby mogli poczuć się oni bezpieczniej i pewniej.

Wszystko uzależnione jest od pakietów (a jest ich kilka do wyboru) główny zakres zapewnia możliwość skorzystania z opieki lekarskiej na terenie Polski. Niektóre TU oferują możliwość rozszerzenia tego pakietu na strefę Schengen. To na wypadek, gdyby osoba z innego kraju chciała wyjechać z Polski, np. na wakacje. Mówiąc o zakresie ubezpieczenia, należy zaznaczyć, że polisa powinna pokrywać koszty leczenia, które związane są z pobytem, studiami, pracą – biurową, jak również fizyczną.

Co daje ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców?

W Polsce pojawia się coraz większa ilość osób, które na stałe są mieszkańcami innych krajów

Określenie „możliwość skorzystania z opieki lekarskiej” jest bardzo enigmatyczne. Warto więc trochę nieco rozszerzyć to pojęcie, aby każda osoba wiedziała, jaka polisa ochronna będzie tak naprawdę dla niego najlepsza. Wśród świadczeń gwarantowanych powinny znajdować się:

  • możliwość wizyty u lekarza (nawet dentysty!), jeżeli dojdzie do nagłego zachorowania,
  • wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz RTG, EKG, USG, rezonansu magnetycznego,
  • leczenie i zabiegi ambulatoryjne,
  • leczenie i operacje w szpitalu,
  • leczenie dedykowane dla kobiet będących w ciąży,
  • transport medyczny, który obejmować może m.in. przewiezienie pacjenta pomiędzy dwiema placówkami w celu kontynuacji leczenia,
  • interwencja pogotowania ratunkowego,
  • zwrot kosztów leczenia.

Chyba można powiedzieć, że to taki standard, który jest w stanie sprawić, że osoby z innych krajów będą mogły korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak Polacy.

Dlaczego należy zdecydować się na prywatne ubezpieczenie dla osób z innych krajów?

Jest jeden bardzo ważny aspekt, który wpływa na konieczność wykupienia takiej ochrony ubezpieczeniowej. Jest nim możliwość załatwienia wizy lub Kartę o Pobyt. Temat jest bardzo ważny w szczególności dla tych osób, które w naszym kraju planują pozostać na dłużej.

Osoby, które chcą takie dokumenty posiadać, muszą złożyć wniosek o ubezpieczenie. Po jego wykupieniu, należy wydrukować go w języku polskim lub angielskim. Nie można zapomnieć o opłaceniu składki w tym momencie. Dopiero potem – wniosek o wizę/Kartę Pobytu razem z wnioskiem o polisę można zanieść do właściwego urzędu.

Ważnym tematem są także sumy gwarantowane, jakie związane są z ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia takim minimum może okazać się suma 10 000 EUR. Można jednak zdecydować się na wyższą sumę, która wynieść może nawet do 60 000 EUR.

Czy należy zdecydować się dodatkowo na pakiet OC i NNW? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych potrzeb. Koszta nie są dużo większe przez to, a są w stanie dać wszystkim zdecydowanie więcej spokoju i bezpieczeństwa. W przypadku OC (odpowiedzialność cywilna) i NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) sumy gwarantowane powinny wynosić minimum 10 000 EUR.

You may also like...