Ubezpieczenie – weź je pod uwagę podczas wyprawy w góry

Planując wyprawę w góry należy przemyśleć wiele kwestii – zakwaterowanie, dojazd na miejsce, powrót, ekwipunek, rodzaj plecaka – czy jednak kiedykolwiek zastanawiamy się nad ubezpieczeniem tego typu eskapady? Choć polskie ratownictwo górskie świadczy swe usługi za darmo, nasz kraj jest pod tym względem wyjątkiem. Po drugiej stronie Tatr sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W razie akcji ratowniczej na terenie Słowacji kosztami obciążony zostanie turysta. A są one niemałe.

Ubezpieczenie górskie – jak je wybrać?

Biorąc pod uwagę realia wędrówek po górach najlepiej założyć, że w razie nieprzewidzianych tarapatów można znaleźć się na terenie Słowacji. W związku z tym, warto aby ubezpieczenie górskie pokrywało koszty akcji ratowniczej, transportu i ewentualnie leczenia na terenie Słowacji. Niektórzy z ubezpieczycieli oferują także pakiety obejmujące teren Polski plus 30 kilometrów w głąb granicy słowackiej – jest to kompromisowe i wygodne rozwiązanie. Jeżeli wyprawa jest planowana w inne rejony Europy lub świata, dobrze jest upewnić się, czy ubezpieczenie będzie tam działało.

Planując wyprawę w góry należy przemyśleć wiele kwestii - zakwaterowanie, dojazd na miejsce, powrót, ekwipunek, rodzaj plecaka - czy jednak kiedykolwiek zastanawiamy się nad ubezpieczeniem tego typu eskapady?

Co może się wydarzyć podczas wędrówki po górach?

Podczas pozornie bezpiecznej wędrówki po górach nastąpić może szybka zmiana sytuacji. Poza nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi zaskoczyć może nas:

  • zagubienie drogi,
  • kontuzje niepozwalające na kontynuowanie marszu, takiej jak skręcenia czy złamania kończyn,
  • nagłe osłabienie bądź wychłodzenie organizmu.

We wszystkich powyższych okolicznościach, najprawdopodobniej, konieczne będzie uzyskanie pomocy ze strony ratownictwa górskiego. Niekiedy potrzebny może być nawet specjalistyczny transport śmigłowcem.

EKUZ a ubezpieczenie górskie

Dobrze jest pamiętać, że funkcjonująca na terenie Unii Europejskiej karta EKUZ, która uprawnia jej posiadacza do korzystania z usług publicznej opieki zdrowotnej na terenie UE, nie obejmuje akcji ratowniczych lub poszukiwawczych. Warto wyrobić ją na potrzeby podjęcia leczenia na terenie krajów unijnych, ale nie można na niej polegać w razie konieczności otrzymania pomocy ze strony ratownictwa górskiego.

Wysokogórskie wyprawy, a opcje ubezpieczeń

Podstawowe pakiety ubezpieczeniowe obejmujące wędrówki po górach, poza tym, że są ograniczone terytorialnie określają również wysokość nad poziomem morza, na której odbywa się wyprawa. Jak przyjmuje większość ubezpieczycieli, przekroczenie granicy 3000 m n.p.m. wiąże się z koniecznością zmiany profilu ubezpieczenia na pakiet obejmujący zabezpieczenie od sportów ekstremalnych.

You may also like...