Wykonując swoją pracę zawodową każda osoba bierze na siebie określoną odpowiedzialność. Jest to jednoznaczne z braniem na siebie ryzyka za skutki, jakie podejmowane w ramach zakresu obowiązków działania mogą przynieść. Oczywiście ryzyko to jest tym większe, im bardziej odpowiedzialne stanowisko pracy zajmujemy.
Lekarz – zawód o wysokim ryzyku błędu
Specyficzną grupą w tym kontekście są wszelkie zawody związane z szeroko rozumianą medycyną. W szczególności zaś problem ten dotyczy lekarzy, którzy w głównej mierze decydują o kierunku leczenia poszczególnych pacjentów, poprzedzając decyzję w tym zakresie postawieniem diagnozy co do problemów zdrowotnych, z którymi pacjent się boryka. O błąd w tym przypadku nietrudno, a najgłośniejsze sprawy często odbijają się bardzo głośnym, medialnym echem.
Okazuje się, że polski ustawodawca przewidział takie ryzyko. W związku z tym na lekarzy jest nałożony prawny obowiązek zawierania polis ubezpieczeniowych odpowiedzialności cywilnej, które zabezpieczają interesy potencjalnych poszkodowanych wskutek błędów medycznych osób. Warto przy tym zauważyć, że ubezpieczenia dla lekarzy i zawodów medycznych stanowią wręcz oddzielny segment sektora ubezpieczeniowego.
Dwa rodzaje ubezpieczeń dla lekarzy
Istotnym w tym wypadku jest jeden fakt – ubezpieczenia dla lekarzy dostępne są w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwsze, o którym już powyżej wspominano, dotyczy obowiązkowej odpowiedzialności cywilnej za popełnione wskutek działalności zawodowej błędy. Można je z powodzeniem porównać do obowiązkowego ubezpieczenia OC, jakie zobowiązani są zawierać właściciele samochodów.
Z kolei drugi rodzaj ubezpieczenia ma nieco szerszy charakter. Najważniejszą jego cechą jest to, że takie ubezpieczenie dla lekarzy ma charakter dobrowolny i uzupełniający w stosunku do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ten segment ubezpieczeń na polskim rynku wciąż się rozrasta, ale w dobie coraz bardziej roszczeniowych postaw pacjentów z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności.
Płatne, ale w kilku wariantach
Warto przy tym wspomnieć, że płatne dodatkowe ubezpieczenia lekarza można również podzielić, na dwie podstawowe grupy:
- pierwsza – są to ubezpieczenia, których umowa zawierana jest na określony czas, najczęściej rok, i chroni lekarza przed wszystkimi skutkami prawnymi jego pracy w okresie jego obowiązywania, nawet jeśli potencjalny błąd zaistniał wcześniej, lecz zgłoszony został w okresie obowiązywania ubezpieczenia;
- druga, których umowa również dotyczy określonego okresu czasu, jednakże chroni ona przed skutkami błędów lekarskich zaistniałych w okresie obowiązywania polisy, nawet wtedy, gdy roszczenie zostało zgłoszone już po końcu tego okresu.
Bez względu na rodzaj wybranej polisy lekarze wiedzą, że dodatkowe ubezpieczenie to dodatkowa forma ochrony.