Lekarz, a ciążąca na nim odpowiedzialność

Praktycznie od wieków zawód lekarza wiąże się z ogromnym szacunkiem oraz społecznym zaufaniem. Nie kto inny, a właśnie lekarze są tymi, którym powierzamy nasze życie i zdrowie. Niestety, trudno stwierdzić, aby praca w zawodzie medycznym należała do szczególnie komfortowych. Codzienny stres czy konieczność szybkiego podejmowania decyzji w sytuacji, gdy zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie to w dramatycznych przypadkach codzienność w tym zawodzie. To ciężka, bardzo obciążająca praca. Niezależnie od tego czy mówimy o lekarzu przyjmującym w przychodni czy pełniącym dyżur w szpitalu, krytyczna sytuacja może mieć miejsce w każdej chwili, a wówczas nie jest trudno o pomyłkę… Parę sekund chaosu na sali, niedokładnie wypowiedziane słowo czy moment zamyślenia – mogą prowadzić do popełnienia przez lekarza błędu, lecz tutaj każdy błąd może zrodzić tragiczne w skutkach konsekwencje… Źle dobrana dawka, pomyłka w nazwie okazjonalnie stosowanego leku czy nietrafiona diagnoza – to tylko kilka z przykładów jak trudne może być wykonywanie zawodu lekarza.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarzy

Na szczęście sytuacja nie jest tak pesymistyczna jak mogłoby się wydawać. Niezależnie od wykształcenia, lat stażu i doświadczenia, każdy lekarz jest tylko człowiekiem, mogącym popełnić błąd. Podobnie jak w przypadku kierowcy samochodu, tak i lekarz prowadzący praktykę zobowiązany jest, zgodnie z przepisami prawda, do posiadania polisy OC. Z założenia takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie dobra pacjenta jak i samego praktykującego. Oprócz jawnych korzyści finansowych w wyniku niezamierzonej pomyłki przed którą nie udało się uchronić, medyk otrzymuje również swego rodzaju komfort psychiczny. Dzięki temu rozwiązaniu może przysłowiowo odetchnąć pełną piersią, zrzucając z siebie ogromny ciężar co z całą pewnością przełoży się na efektywniejszą pracę, niwelując nieco towarzyszący jej stres.

Czy aby tylko obowiązkowe ubezpieczenie?

Niestety, tak jak zostało wspomniane wcześniej zawód lekarza nie należy do łatwych. Zakres obowiązkowego ubezpieczenia lekarzy najczęściej okazuje się minimalny co w praktyce bardzo często może okazać się niewystarczające. W związku z tym dobrze jest w przypadku wykonywania zawodu medycznego nie tylko rozszerzyć możliwości polisy, lecz także przyjrzeć się dodatkowym wariantom. Nie są one wprawdzie obowiązkowe, lecz korzyści wynikające z ich zawarcia mogą okazać się niewymierne.

Przykłady dobrowolnych ubezpieczeń dla lekarzy

  • Ochrona prawna – nie oszukujmy się, niejednokrotnie słyszeliśmy o przypadkach, gdy rozczarowany przebiegiem leczenia pacjent postanowił skierować sprawę do sądu. Nie zawsze takie oskarżenie jest słuszne jednak warto, aby w takim przypadku medyk posiadał ubezpieczenie pomagające mu pokryć koszty ewentualnego procesu czy korzystania z usług adwokata bądź radcy prawnego. W zależności od ciężaru oskarżeń czy stopnia zawiłości sprawy mogą one wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy!
  • Ubezpieczenie sprzętu medycznego – niezbędne dla lekarzy prowadzący indywidualną, prywatną praktykę. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorstwa tak i tutaj wskazane jest objęcie polisą narażonego na uszkodzenie bądź stratę majątku firmy.
  • Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy – szczególnie istotne dla zatrudnionych w ramach kontraktów. Dzięki temu ubezpieczeniu zyskują pewność, że w razie gdyby nie byli w stanie wykonywać przez pewien czas pracy ze względu na chorobę, wypadek czy inne zdarzenia losowe, otrzymają za ten okres stosowne wynagrodzenie.

You may also like...