W górach w każdej chwili może dojść do wypadku, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Niestety nie da się wszystkiego przewidzieć, dlatego trzeba mieć na uwadze, że ubezpieczenie w góry może się przydać.
Ubezpieczenie na wyprawę górską
Dla zakładu ubezpieczeń jest to również duże ryzyko, ponieważ w górach jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Dotyczy to także gór niższych niż Himalaje. W ramach standardowej polisy turystycznej nie można liczyć na ochronę, ponieważ dotyczy ona szlaków górskich o wysokości 2000-3000 metrów. W Polsce taka klasyczna polisa turystyczna sprawdzi się bardzo dobrze, ale jeśli ktoś ma nieco większe ambicje to trzeba koniecznie pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Duże ryzyko występuje także w przypadku osób, które uprawiają rekreacyjną jazdę na nartach. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że alpinizm jest traktowany różnie. Może on być klasyfikowany jako sport ekstremalny lub sport podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od polityki danego ubezpieczyciela. Skutkiem takiej klasyfikacji jest jednak podniesienie kosztów ubezpieczenia. Podstawowy wariant nie będzie wystarczający, jeżeli mamy w planach wyprawę na najwyższe szczyty.
Zalety ubezpieczenia
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku taterników, którzy również potrzebują ubezpieczenia. Warto dodać, że w takich krajach jak Szwajcaria, Austria lub Słowacja koniecznie trzeba pokryć koszty akcji przeprowadzonej przez górskich ratowników. Koszty jednej interwencji mogą oscylować nawet w granicach 5000-6000 euro. Jest to bardzo duży wydatek, dlatego niektórych na to nie stać. Dodatkowo trzeba doliczyć jeszcze koszty leczenia w szpitalu zagranicznym, a także koszty transportu specjalistycznego. Poszkodowaną osobę trzeba przecież jakoś przetransportować do Polski. Alpiniści narażają nie tylko własne życie, ale również innych osób. W akcjach poszukiwawczych często uczestniczą setki osób, które ryzykują swoim zdrowiem i życiem. Ubezpieczenie w górach może się przydać, ponieważ nigdy nie wiemy kiedy zejdzie lawina. Może to się stać w każdym momencie i niestety nie jesteśmy tego w stanie przewidzieć. Oczywiście kluczowe jest odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie. Trzeba wiedzieć jak się zachowywać w sytuacjach kryzysowych i czego nie robić, żeby nie pogorszyć sytuacji. Zdecydowana większość osób w polskich górach to jednak amatorzy, dlatego ubezpieczenie jest obowiązkowe. Zawsze warto wykupić dobrą polisę turystyczną. Jest ona niezbędna, jeżeli planujesz aktywnie spędzić czas w górach. Towarzystwo ubezpieczeniowe może pokryć koszty leczenia w ramach polisy ubezpieczeniowej. Do tego dochodzą jeszcze koszty ratownictwa.