Radcą prawnym może zostać każda osoba, która ukończyła magisterskie studia prawnicze. Ewentualnie uznawane są również studia zagraniczne. Są też inne wymogi (w tym pełne prawa publiczne), które należy spełnić, aby dana osoba mogła zostać zaliczona do grona radca prawnych, w tym m.in. odbycie aplikacji radcowskiej. Przystępując już oficjalnie do wykonywania zawodu, należy wziąć pod uwagę konieczność zakupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Czy radca prawny może wyrządzić krzywdę?
Podejmowanie ważnych decyzji związanych z obowiązującymi przepisami prawa, to nie lada odpowiedzialność. Radcy prawni, podobnie jak adwokaci, wciąż muszą aktualizować swoją wiedzę. Wszystko przez wciąż zmieniające się przepisy prawa. Brak odpowiedniej wiedzy, błędna interpretacja lub też wiele innych czynników mogą sprawić, że radca prawny w sposób nieumyślny zaszkodzi klientowi. Konsekwencje mogą być różne. W każdym razie osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Mając obowiązkowe ubezpieczenie OC, nie trzeba będzie obawiać się o to, aby koszta z tym związane pokrywać jest „z własnej kieszeni”. Trzeba jedynie zapoznać się z wyłączeniami, które także przy takim ubezpieczeniu obowiązują.
Dlaczego warto mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC dla radców prawnych?
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych reguluje przepisy mówiące o konieczności posiadania takiej polisy OC. Należy zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz, że „obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania zawodu”.
Może żadna osoba nie chce narażać się na dodatkowe koszta. Szczególnie na początku prowadzenia działalności. Posiadanie obowiązkowego OC dla radców prawnych związane jest z następującymi korzyściami:
- spełnienie ustawowego wymogu (tym bardziej że istnieje realne prawdopodobieństwo przeprowadzenia kontroli ze strony okręgowej izby radców prawnych);
- większa wiarygodność w oczach klientów, którzy będą mieć świadomość, że radca podchodzi poważnie do wykonywanego zawodu, jest to także ważne dla ewentualnych partnerów, którzy będą chcieli włączyć kolejnego radcę do swojej spółki;
- mniejsze ryzyko przy prowadzeniu działalności zawodowej.
Posiadanie OC nie zwalnia ze starannego podchodzenia do wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych.
Jakie ubezpieczenie dla radców prawnych?
Pomimo tego, ze ubezpieczenie radców prawnych od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, istnieje kilka wariantów, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Brak wiedzy (szczególnie w przypadku nowych radców prawnych) może sprawić, że dana osoba nie będzie miała świadomości tego, jaką polisę najlepiej kupić.
Istnieje możliwość skorzystania z fachowej porady prawnej towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje ochronę z optymalną składką. Na ogół cena zakupu takiej ochrony na jeden rok wynosi kilkaset złotych. Taką opłatę można wnieść za jednym razem lub też poprosić o możliwość rozłożenia opłaty w wygodnym systemie ratalnym.
Z pewnością należy zwrócić uwagę na sumę gwarancyjną, którą jest w stanie zapewnić ubezpieczenie OC. Zgodnie z zapisami znajdującymi się w ustawie, minimalna suma wynieść musi 50 000 euro. Chcąc wybrać dobrą ofertę, zawsze należy sprawdzić dane towarzystwo ubezpieczenie. Tak, aby mieć pewność, że na wypadek zaistnienia danej sytuacji, będzie można liczyć na sprawnie udzieloną pomoc. Sam proces zakupu takiej polisy odpowiedzialności cywilnej nie stanowi trudności. Można ubezpieczenie kupić osobiście lub korzystając ze specjalnych formularzy TU.