Bezpieczny wyjazd w góry

Każdego roku w okresie wakacyjnym wiele osób zastanawia się, gdzie udać się na urlop. Spora część ludzi wybiera góry, w końcu górskie wędrówki dają niesamowitą satysfakcję. Warto jednak pamiętać, że przed wyjazdem należy zadbać o wiele szczegółów zwiększających komfort oraz bezpieczeństwo wyjazdu.

Nocleg to nie wszystko

Każdego roku w okresie wakacyjnym wiele osób zastanawia się, gdzie udać się na urlop

Wiele rodzin decyduje się na wycieczkę w góry poza granicami Polski. Wycieczki takie są niesamowicie atrakcyjne, szczególnie dla miłośników górskich wędrówek. Często zapominają oni, że wyprawy w góry w innych państwach różnią się od tych polskich.

Decydując się na wyjazd w góry do innego kraju, nie wystarczy tylko zadbać o miejsce noclegowe i odpowiedni strój. Owszem, to ważne rzeczy jednak polityka ratownicza w innych krajach różni się od tej w Polsce. W razie wypadku w polskich górach, służby ratunkowe nieodpłatnie przeprowadzają akcje. W przypadku innych państw pomoc ratowników górskich jest odpłatna. Oznacza to, że akcja ratunkowa z udziałem helikopterów i ratowników może wynieść turystów nawet kilkadziesiąt tysięcy. By temu zapobiec, warto wykupić ubezpieczenie w góry.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie?

Na rynku znaleźć można wiele ubezpieczeń turystycznych. Decydując się na wyjazd w góry, warto skupić się na ubezpieczeniach dedykowanym takim wyprawom. Dzięki bardzo bogatej ofercie ubezpieczeń w sieci można bez problemu porównać ze sobą kilka ofert jednocześnie. Umożliwi to wybój najlepszej z nich.

Ubezpieczenie w góry może być dostępne w opcji rocznej oraz jednorazowej. W przypadku osób często wyjeżdżających w góry, opcja roczna jest o wiele bardziej opłacalna. Decydując się na zakup takiego ubezpieczenia, warto bardzo dokładnie je przeanalizować. Dobra oferta ubezpieczenia zawiera:

  • ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków,
  • zwrot kosztów ratowniczych,
  • transport do Polski,
  • opiekę medyczną.

To absolutne podstawy, które powinny znaleźć się w ofercie takiego ubezpieczenia. Oczywiście z uwagi na dużą konkurencję, ubezpieczyciele oferują również dodatkowe korzyści takie jak choćby rabaty w schroniskach. Dlatego warto bardzo dobrze sprawdzić ofertę przed jej zakupem.

Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego nie wystarczy

Wiele osób błędnie zakłada, że posiadanie EKUZ wystarczy, by otrzymać odpowiednią pomoc w razie wypadku w górach

Wiele osób błędnie zakłada, że posiadanie EKUZ wystarczy, by otrzymać odpowiednią pomoc w razie wypadku w górach. Niestety, dokument ten umożliwia jedynie otrzymanie bezpłatnej, niezbędnej i absolutnie podstawowej pomocy medycznej. Dlatego podczas na przykład zaginięcia na szlaku EKUZ nie gwarantuje turystom bezpłatnej pomocy, wręcz przeciwnie.

Posiadając wyłącznie EKUZ, turyści muszą samodzielnie pokrywać koszty akcji ratunkowych, opieki medycznej oraz ewentualnej rehabilitacji. Dlatego warto zainwestować w zakup ubezpieczenia górskiego gwarantującego pokrycie tych kosztów.

Wyprawy w góry to z pewnością ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto jednak z wyprzedzeniem zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Ubezpieczenie górskie gwarantuje zwrot kosztów w wielu przypadkach. Nie wolno zapominać, że wyprawa w góry zawsze wiąże się z ryzykiem. Nawet najbardziej doświadczony turysta może ulec w górach wypadkowi, warto być przygotowanym na taką ewentualność.

 

You may also like...